اصول چیدمان آشپزخانه

1400/04/07

Pineapple

نکات چیدمان صحیح آشپزخانه 

وسایل و تجهیزاتی وجود دارند که پای ثابت چیدمان هر آشپزخانه‌ای هستند و آشپزخانه‌ها بدون آن‌ها تعریف نمی‌شوند؛ از یخچال، گاز و ماشین لباس‌شویی گرفته که در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شوند تا وسایلی از قبیل ماشین ظرف‌شویی، مایکروویو، دستگاه قهوه‌ساز و تستر. این تجهیزات، جای زیادی می‌گیرند و برای این‌که بتوانید از فضای آشپزخانه خود حداکثر استفاده را ببرید، باید چیدمانی اصولی برای وسایلتان در نظر بگیرید؛ چرا که هیچ‌کس دوست ندارد در فضایی تنگ و پر از وسایل دست‌وپا‌گیر کار کند!

آرایش مثلثی برای تجهیزات بزرگ

برای استفاده بهینه از فضا هنگام چیدمان وسایل بزرگی از قبیل یخچال، اجاق‌گاز و سینک، آرایش مثلثی بسیار مناسب است. یک مثلث فرضی در آشپزخانه‌تان در نظر بگیرید و یخچال را روی یک رأس، سینک را روی یک رأس و اجاق‌گاز را روی رأس دیگر قرار دهید. ماشین لباس‌شویی یا ظرف‌شویی را نیز می‌توانید در مجاورت سینک بگذارید. می‌توانید شکل و ابعاد این مثلث را به گونه‌ای تنظیم کنید که با دکوراسیون و متراژ آشپزخانه‌تان بیشترین سازگاری را داشته‌باشد.

آرایش مثلثی به شما کمک می‌کند که هنگام کار در آشپزخانه، به راحتی به وسایل ضروری دسترسی داشته‌باشید و به راحتی بین آن‌ها جا‌به‌جا شوید.

برای جا دادن یخچال در آشپزخانه‌تان، باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. یخچال باید به دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد، زیرا تابش آفتاب، به‌خصوص هنگام تابستان، می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد آن شود. به‌علاوه، وسایلی مانند اجاق‌گاز و مایکروویو نیز که گرما تولید می‌کنند، باید از یخچال فاصله داشته باشند. اگر آشپزخانه باریکی دارید، بهتر است یخچال را در انتهای آن قرار دهید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

 

مایکروویو دیواری

مایکروویو مدت‌هاست که به وسیله‌ای ضروری برای آشپزخانه منازل تبدیل شده‌است و مهم است که جای مناسبی برای آن در نظر بگیرید. اگر مایکروویو را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید، فضای زیادی اشغال می‌کند. ما به شما توصیه می‌کنیم که مایکروویو را زیر یکی از کابینت‌ها، روی دیوار نصب کنید. قاب و پایه مناسب برای اتصال به دیوار، اغلب در جعبه مایکروویو‌ها وجود دارد.

با نصب مایکروویو روی دیوار، هم جلوه بهتری به آشپزخانه‌تان می‌دهید و هم فضای بیشتری روی پیشخوان در دسترس خواهید‌ داشت.

 

پارکینگ لوازم خانگی

وسایل کوچک‌تری مثل دستگاه قهوه‌ساز یا تستر، اگر روی پیشخوان قرار بگیرند، فضای زیادی اشغال می‌کنند و باعث شلوغی ظاهر آشپزخانه‌تان می‌شوند. می‌توانید همه این وسایل را در «گاراژ آشپزخانه» قرار دهید! گاراژ آشپزخانه، کابینتی مخصوص با در کشویی یا کرکره‌ای است که روی پیشخوانتان قرار می‌گیرد. این کابینت جمع‌وجور، می‌تواند لوازم خانگی کوچک‌تر را در خود جا دهد و آن‌ها را به‌خوبی از چشم پنهان کند، اما در عین حال، امکان دسترسی آسان به آن‌ها را نیز فراهم کند.

بهتر است کابینت گاراژ را گوشه آشپزخانه و در مجاورت بخشی که از آن برای درست کردن غذا استفاده می‌کنید و جایی که انشعاب برق وجود دارد قرار دهید.

 

سینیهای کشویی

برخی لوازم خانگی، از قبیل مخلوط‌کن و غذاساز، ممکن است استفاده روزانه نداشته باشند. قرار دادن این وسایل روی پیشخوان، فضای زیادی اشغال می‌کند و ظاهر نامنظمی به آشپزخانه می‌دهد. برای نگه‌داری چنین وسایلی، می‌توانید در کمد‌ها و کابینت‌های آشپزخانه‌تان، سینی‌های کشویی تعبیه کنید. هروقت قصد استفاده از هرکدام از این تجهیزات را داشتید، نیازی ندارید که خم شوید و وسایل مورد نیازتان را با دشواری و دردسر از کابینت بردارید؛ کافیست سینی کشویی مربوط به آن را بیرون بکشید.

 

همان‌طور که گفته شد، چیدمان وسایل آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. به لطف چیدمان صحیح، هم فضای بیشتری برای کار در آشپزخانه در اختیار دارید و هم ظاهر زیبا‌تری به منزلتان می‌بخشید.

طراحی و توسعه سُها سیستم