انواع کباب در جهان

1401/03/21

Pineapple

بهترین و خوش طعم ترین انواع کباب در جهان و ایران

کباب یکی از پر طرفدارترین غذاها در دنیا است که با گوشت قرمز و گوشت سفید و انواع ادویه بسته به منطقه جغرافیایی طبخ و سرو می شود.

کباب، این غذای خوشمزه و پرطرفدار از دوران ناصرالدین شاه و از کشور قفقاز وارد ایران شد و  از غذاهای درباری به شمار می‌رفت.

کم کم با گذشت زمان کباب از دربار به بازار و خانه‌های مردم رسید و بین ایرانی‌ها محبیوبیت زیادی پیدا کرد.

قطعا توضیح همه این موارد در یک مقاله نمی‌گنجد و ما در این مقاله به شرح مختصری از انواع کباب در جهان می پردازیم.

 

انواع کباب در ایران

ایران در صدر کشورهایی که کباب به عنوان اصلی ترین غذا در بین مردم شهرت دارد، مطرح است و در طی سال ها و قرن‌ها، این غذا تکامل و تنوع زیادی در این کشور پیدا کرده باشد.

کباب‌ها در ایران، اغلب همراه برنج یا نان تازه سرو می‌ شوند.

از انواع آن می توان  به کباب برگ، کباب کوبیده، کباب حلزونی، جوجه کباب، شیشلیک، کباب بره، کباب چنجه، کباب ترش، کباب سلطانی و ماهی کباب اشاره کرد.

کباب کوبیده از معروف ترین نوع کباب در ایران و خاورمیانه است که طرفداران زیادی دارد و در تمام آشپزخانه های صنعتی، رستوران ها و مراکز عرضه غذا سرو می شود.

برای درست کردن جوجه‌ کباب از گوشت مرغ و برای تهیه کباب‌های دیگر معمولا از گوشت راسته گوسفند تهیه می‌شوند و از ماهی برای تهیه ماهی کباب استفاده می شود.

از مطرح‌ترین و پرطرفدارترین انواع کباب در جهان از کباب‌ها در ایران هستند. اما در ادامه به معروف‌ترین و متداول‌ترین کباب‌های ایرانی اشاره خواهیم کرد:

 

کباب برگ 

کباب برگ که از گوشت راسته گوساله و روی ذغال تهیه می‌شود، در شمار کباب‌های سیخی است. برای طعم‌دار کردن آن نیز، از پیاز و زغفران و کره کمک گرفته می‌شود.

 

                                                                                                   

 

کباب کوبیده 

که به عنوان کباب ایرانی یا Persian Kebab در سطح دنیا شناخته می شود. از گوشت چرخ کرده گوساله یا گوسفند تهیه شده و طعم آن به کمک ادویه، تخم مرغ، پیاز و زعفران بسیار لذیذ می‌شود.

 کباب کوبیده، نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا و در میان گردشگران طرفدار زیادی دارد.

 

 

کباب چنجه 

 که گوشت بره در آب لیمو، فلفل و روغن زیتون مرینیت می‌شود و با پیاز خام و گوجه‌فرنگی و برنج سرو می‌شود.

 

 

جوجه کباب 

جوجه کباب  یکی دیگراز انواع کباب‌های سیخی بسیار متداول و محبوب در ایران است. با کمک گوشت مرغ (فیله یا همراه استخوان) در پیاز، آب لیمو، ادویه و زغفران مرینیت شده و سپس طبخ می‌شود.

 

 

کباب بناب 

نوعی از کباب کوبیده منسوب به شهر بناب در استان آذربایجان شرقی می باشد. این کباب از گوشت تازه و چربیدار گوسفند ، در اندازه ای بسیار بزرگ تر از کباب کوبیده معمولی تهیه می شود.

هر پرس این نوع کباب بر خلاف کباب کوبیده معمولاً یک سیخ است.

برای سیخ گرفتن کباب بناب حتما باید از سیخ های پهن و مناسب کباب کوبیده استفاده کنید چون سیخ های با عرض کمتر باعث ریختن کباب ها میشود. امروزه کباب بناب طرفداران زیادی در ایران و نقاط دیگر دنیا دارد.

ایرانیان خارج از کشور طرز تهیه کباب بناب را به شهرهای بزرگ در اروپا وامریکای شمالی برده اند بطوریکه برخی شهرها و رستوران های ایرانی در این کشورها کباب بناب را عرضه می کنند.

 

 

و در نهایت شیشلیک خوشمزه 

که به عنوان کباب شاندیز نیز درایران شناخته می شود. شیشلیک از گوشت بره تهیه می‌گردد اما با توجه به علایق محلی و ترجیحات مذهبی در دنیا ممکن است گوشت مورد استفاده متفاوت باشد (در بعضی مناطق گوشت خوک یا گوشت گاو).

سیخ‌های شیشلیک از تکه‌های گوشت و چربی و سبزیجاتی مانند فلفل، پیاز و گوجه فرنگی تشکیل می‌شوند.

در مورد شیشلیک می توان گفت که یک واژه‌ی ترکی است و به نوعی کباب سیخی گفته می‌شود.

شیش در زبان ترکی قفقازی به معنای سیخ فارسی است. برخی به نادرست گمان می‌کنند که شیشلیک یعنی کبابی که از شش تکه گوشت ساخته شده است. شیشلیک یعنی کباب سیخی.

 

 

آمریکایی ها را می توان سردمدار کباب ها دانست؛ هرچند که «باربیکیو» که یکی از انواع کباب در جهان است به پای کباب های ایرانی نمی رسد.

فصل تابستان است و بیشتر مردم در حیاط خانه یا در پارک ها بساط کباب را به راه انداخته اند.

فارغ از مهارت آمریکایی ها در درست کردن کباب، بسیاری فرهنگ این خوراکی را به کشور هایی مانند آرژانتین و آفریقا نسبت می دهند.

در اسناد تاریخی مشخص نیست که ریشه کلمه «باربیکیو» یا همان «کباب» از کجا نشات می گیرد.

یکی از فرضیات این است که این واژه از «باربائوکا» (barbacoa) گرفته شده؛ لغتی که کاوشگران اسپانیایی هنگام مواجهه با روش آشپزی مردم بومی کارائیب به کار برده اند.

به هر حال کلمه باربیکیوی امروزی که ما با آن آشنایی داریم، روش های مختلفی مانند گریل، قرار دادن بر روی آتش و منقل های سنگی را شامل می شود.

مناطق مختلف از آسیا تا آفریقا و اروپا رویه های متفاوتی برای این کار در پیش گرفته اند.

در این بخش از مقاله قصد داریم انواع کباب در جهان را به شما معرفی نماییم :

 

آرژانتین: آسادو | Asado

یکی دیگر از خوشمزه ترین انواع کباب در کشور آرژانتین تهیه می شود و آسادو نام دارد.

آرژانتینی ها عاشق گوشت هستند و با سفر به این کشور می توانید غذاهای گوشتی بسیار لذیذی را امتحان کنید.

آسادو روشی برای تهیه گوشت است که آماده شدنش یک نصفه روز طول می کشد! برای تهیه آسادو گوشت را به سیخ می کشند یا تنها روی توری سیمی قرار می دهند

و نزدیک شعله مستقیم آتش یا ذغال قرار می دهند و اجازه می دهند گوشت یک نصفه روز کامل با حرارت ملایم پخته و کباب شود.

انواع قسمت های گوشت، حتی دل و روده و مغز را می توان به این روش کباب کرد. کباب آسادو با نمک و ادویه های مختلف و همین طور سس مخصوص و خوشمزه ویژه ای سرو می شود.

 

چین: شائوکائو | Shaokao

یکی از خوشمزه ترین کباب های دنیا در کشور چین تهیه می شود و متاسفانه آن طور که باید و شاید شناخته شده نیست.

شائوکائو روشی برای باربیکیو و کباب کردن است که در آن از سیخ های چوبی بامبو استفاده می شود.

انواع گوشت، غذاهای دریایی و سبزیجات مختلف را با ادویه ها و سس های خوشمزه چینی مزه دار می کنند و به سیخ می کشند.

شائکائو اغلب به عنوان غذای خیابانی فروخته می شود و در شهرهای مختلف چین به ویژه شب ها می توانید اغذیه فروشی های سیاری را ببینید که انواع کباب های

خوشمزه را روی شعله مستقیم آتش درست می کنند.

 

مکزیک: بارباکوآ | Barbacoa

مکزیک به خاطر غذاهای خوشمزه و پرمزه اش شهرت دارد. اگر در سفر به مکزیک به سراغ کباب فروشی ها و اغذیه فروشی های سیار بروید احتمالا با غذایی به نام بارباکوآ مواجه خواهید شد.

بارباکوآ روشی برای کباب کردن و پختن گوشت است و از انواع گوشت مثل گاو، گوسفند، بره، بز و … تهیه می شود. در روش سنتی گوشت در گودالی در زمین دفن می شود

و روی آن با برگ های گیاه آگاو (agave) پوشانده می شود و بعد با حرارت بسیار کم و به مدت زمان طولانی پخته می شود تا گوشت کاملا نرم و رشته رشته شود.

البته امروزه دیگر این روش متداول نیست، اما همچنان این نوع کباب باید با حرارت کم و مدت زمان زیاد بپزد و آماده شود.

بارباکوآ اغلب همراه با آب گوشت و نان تورتیلا سرو می شود که به آن تاکوی بارباکوآ گفته می شود.

 

هند: تندور | Tandoor

اگر به هند سفر کنید در رستوران ها احتمالا با اصطلاح چیکن تندوری مواجه خواهید شد.

روش کباب کردن هندی تندوری نام دارد و انواع کباب را با این روش آماده می کنند. جالب است بدانید که تندور در زبان هندی مترادف با تنور در زبان فارسی است و در حقیقت، روش طبخ مشابه ای هم دارند.

گوشت ها داخل تنوری استوانه ای قرار می گیرند که مثل تنورهای خودمان پایینش آتش مستقیم قرار دارد.

این آتش در روش های سنتی اغلب با استفاده از ذغال و چوب و امروزه به روش های مدرن تر و با استفاده از گاز تولید می شود.

کبابی که به این روش تهیه می شود آبدار و لذیذ با طعم دود است که طرفداران بسیار زیادی هم دارد.

در هند انواع کباب تندوری را با گوشت مرغ، ماهی، پنیر و … را با ماست و ترکیبی از ادویه های مختلف مزه دار می کنند و بعد به صورت تندوری کباب می کنند.

 

برزیل: کباب چوراسکو | churrasco

نام برزیل شاید بیش از همه با سواحل زیبا و تفریحات ساحلی، فستیوال های پرشور و حرارت و فوتبال همراه شده باشد، اما باید بدانید که یک غذا نیز در میان جاذبه های برزیل قرار می گیرد:

کباب چوراسکو! چوراسکو نحوه کباب کردن گوشت در برزیل است و محبوبیت بسیار زیادی دارد، به طوری که امروزه در سرتاسر جهان رستوران های برزیلی مخصوص کباب چوراسکو دیده می شوند.

انواع مختلف گوشت از تکه های گوشت گاو گرفته تا قلب و جگر مرغ به سیخ کشیده می شوند و با حرارت بسیار ملایم روی بستری از ذغال کباب می شوند.

 

اندونزی: ایکان باکار | Ikan Bakar

ایکان باکار یکی از انواع کباب است که در کشور اندونزی محبوبیت زیادی دارد. در این روش ماهی را روی بستری از ذغال کباب می کنند.

البته طرز تهیه این کباب ماهی و نوع سسی که استفاده می شود در بخش های مختلف اندونزی کمی متفاوت است.

با این حال روش کلی تهیه کباب ماهی این است که ابتدا ماهی با ترکیبی از ادویه ها مزه دار می شود، بعد بین دو توری فلزی قرار داده می شود

یا بین برگ موز پیچیده می شود و مستقیما روی حرارت قرار می گیرد

  ایکان باکار معمولا با سسی خوشمزه به نام سامبالز سرو می شود که با استفاده از موسیر، گشنیز، سیر، تمر هندی، زردچوبه و فلفل چیلی آماده می شود.

 

 

کره جنوبی: کباب گوگیگوی | Gogigui

یکی دیگر از انواع کباب در کشور کره جنوبی طبخ می شود و گوگیگوی نامیده می شود؛ هرچند توریست ها آن را به نام کباب کره ای یا باربیکیو کره ای بیشتر می شناسند.

در میهمانی های کره ای کباب گوگیگوی اغلب با گوشت گاو، مرغ و … تهیه می شود و در کنار آن دورچینی از سبزیجات و کیمچی و همین طور برنج هم سرو می شود.

گاهی هم میهمانان می توانند کباب هایشان را خودشان آماده کنند و در فرآیند کباب کردن مشارکت کنند.

نحوه سرو و آماده کردن این نوع کباب بسیار جالب و هیجان انگیز است: اغلب منقل ذغالی یا باربیکیو گازی را روی میز غذاخوری قرار می دهند و میهمانان در حالی که دور تا دور میز نشسته اند غذایشان را آماده می کنند.

 

تایوان: کباب مغولی | Mongolian BBQ

کباب مغولی یکی از مشهورترین و لذیذترین انواع کباب است که بر خلاف اسمش، متعلق به کشور تایوان است.

این غذا از اوایل دهه ۱۹۵۰ در رستوران های تایوان سرو می شده است و برای تهیه آن، انواع گوشت به همراه سبزیجات و نودل را روی صفحه ای فلزی کباب می کنند و با یکدیگر مخلوط می کنند.

این کباب اگرچه خاستگاهی تایوانی دارد اما امروزه در برخی مناطق چین هم محبوبیت پیدا کرده است.

در سفر به تایوان و به ویژه تایپه پیشنهاد می کنیم حتما این کباب خوشمزه و پرادویه را امتحان کنید.

 

 

پرو: کباب پاچامانکا | Pachamanca

در کشور پرو هم یکی از خوشمزه ترین انواع کباب تهیه می شود که پاچامانکا نام دارد.

پاچا در زبان محلی به معنای خاک و زمین و مانکا به معنی کوزه است و دقیقا به روش کباب کردن گوشت اشاره دارد.

در روش سنتی پرویی انواع گوشت بره، گوسفند، مرغ، گاو و … را با ادویه های مختلف مزه دار می کنند و بعد تنها یا همراه با سبزیجاتی مثل سیب زمینی، لوبیا سبز، ذرت و فلفل چیلی کباب می کنند.

نکته جالب در مورد این کباب روش طبخ آن است: ابتدا سنگ ها را روی آتش داغ می کنند و بعد گوشت را روی آن ها قرار می دهند.

در آخر آتش را با انواع برگ، علف و خاک می پوشانند و اجازه می دهند تا گوشت به مدت ۲ ساعت با حرارت سنگ های داغ شده بپزد و کباب شود.

در پرو اغلب حجم زیادی گوشت، گاهی یک گوسفند کامل کباب می شود و به مصرف تعداد زیادی میهمان می رسد.

 

 

ژاپن: یاکیتوری | Yakitori

اگر قصد سفر به ژاپن را دارید می توانید در طول سفرتان یکی از خوشمزه ترین انواع کباب را امتحان کنید.

یاکیتوری یکی از انواع کباب در ژاپن است که اغلب همراه با برنج، نودل و نوشیدنی سرو می شود.

انواع قسمت های گوشت مرغ با ادویه های مختلف مزه دار یا سس تریاکی مزه دار می شود و بعد به سیخ کشیده می شود.

برای تهیه یاکیتوری از سیخ های کوچکی به نام کوشی استفاده می شود که اغلب از جنس استیل، چوب بامبو یا موادی شبیه به این ها هستند.

سیخ های کباب روی بستری از ذغال کباب می شود و در طول کباب شدن هم گوشت با سس تارتار یا نمک طعم دار می شود. اگر هنوز هم نمی توانید با سوشی،

محبوب ترین غذای ژاپنی کنار بیایید و تحمل خوردن ماهی خام را ندارید می توانید یاکیتوری را امتحان کنید.

 

 

 

 

طراحی و توسعه سُها سیستم