اسپرسوساز چیست و نحوه عملکرد

اسپرسوساز چیست و نحوه عملکرد

اسپرسوساز 1402/02/09>

دستگاه اسپرسوساز

نوشیدن قهوه برای بسیاری باعث تازگی و احساس شادابی در روز می‌شود. علاقه‌مندان به قهوه، اسپرسو و سایر نوشیدنی‌های بر پایه قهوه را روزانه مصرف می‌کنند. نوشیدن قهوه در صبح تمرکز و هوشیاری‌مان را افزایش می‌دهد و در بعد از ظهر، کافئین قهوه خستگی روز را از تنمان بیرون می‌کند.

با ابداع دستگاه اسپرسو، قهوه و نوشیدنی‌ها دگرگون شدند. این دستگاه نوع جدیدی از قهوه و دم کردن آن را ارائه کرد و انواع جدیدی از نوشیدنی مثل آمریکانو، لاته، کاپوچینو و... را به همراه آورد.

اسپرسو، قهوه‌ای است که با کمک فشار عصاره‌گیری می‌شود. از نظر مؤسسه ملی اسپرسوی ایتالیا، یک اسپرسوی با کیفیت و واقعی وقتی آماده می‌شود، که مقداری آب نزدیک به نقطه جوش، 9 بار از میان دانه‌های قهوه آسیاب‌شده عبور کنند.

انواع دستگاه اسپرسوساز

اسپرسوسازها از تجهیزات آشپزخانه کافی‌شاپ هستند که با توجه به سازوکار آنها و مکانیزم تأمین فشار آن، به انواع بخار، پمپ، اهرم، هوا بخار تقسیم می‌شوند.

-دستگاه‌های اسپرسوسازی که با نیروی بخار کار می‌کنند، در دو نوع گازی(موکا پات) و برقی بدون پمپ وجود دارند.

-دستگاه‌های اسپرسوساز پمپی، رایج‌تر هستند و انواع مختلف‌تری دارند.

-دستگاه اسپرسوساز پمپ برقی، این امکان را برایمان فراهم می‌کند تا دمای مورد نظر را تعیین کنیم و دستگاه به وسیله‌ی یک پمپ فشار برقی اسپرسو را آماده می‌کند.

-دستگاه اسپرسوساز پمپ دستی، فشار تولید اسپرسو را با کمک یک اهرم دستی تأمین می‌کند.

-دستگاه اسپرسوساز پمپ خودکار و نیمه‌خودکار، دو نوع تقریباً مشابه هستند با این تفاوت که بعد از آسیاب قهوه و قرار دادن آن در دستگاه، دستگاه خودکار به صورت اتوماتیک شروع به اسپرسو‌سازی می‌کند ولی در مدل نیمه‌خودکار، شروع کار دستگاه با دستور فرد انجام می‌شود.

-دستگاه اسپرسوساز پمپ فوق‌خودکار، آسان‌ترین دستگاه موجود است زیرا تمام مراحل پرس شدن قهوه، جوشش آب و اسپرسوسازی به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. از معایب این دستگاه، هزینه و قیمت خرید بالا است.

اجزای دستگاه اسپرسو

اسپرسوسازها از اجزای ساده‌ای ساخته شده‌اند. گروپ، گروپ هد، پرتافیلتر، سبد پرتافیلتر و نازل بخار اجزای این دستگاه هستند.

گروپ بخشی از دستگاه است که قهوه در آن عصاره‌گیری می‌شود و گروپ هد بخشی از آن است که آب از طریق سوراخ‌های گروپ با فشار بر قهوه به صورت یکسان کوبیده می‌شود و عصاره‌گیری صورت می‌گیرد.

پرتافیلتر بخشی از دستگاه است که اسپرسو از آن خارج می‌شود. پرتافیلتر دارای سبدی است که تک شات یا دو شات است و قهوه در آن ریخته و پرس می‌شود و بعد در دستگاه قرار می‌گیرد.

اسپرسوساز‌های صنعتی دستگاه‌هایی بزرگ و پیشرفته هستند که در تجهیزات آشپزخانه کافی‌شاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما بسیاری از افراد تمایل دارند در خانه یا در دفتر خود، دستگاه اسپرسو ساز خود را داشته باشند و به راحتی از آن استفاده کنند. در ادامه به معرفی چند مدل اسپرسوساز کوچک می‌پردازیم...

موکاپات:

این دستگاه‌ها دستگاه‌های کوچکی هستند که بسیار مناسب برای مصارف خانگی هستند. این دستگاه‌ها یک قسمت مخصوص ریختن آب، یک سبد پرتافیلتر برای قرار دادن پودر قهوه است و باید روی گاز قرار بگیرد. هنگامی که آب به جوش آید، با فشار از میان دانه‌های قهوه عبور می‌کند و اسپرسو آماده می‌شود.

اسپرسوساز برقی:

این دستگاه‌ها نیز در اندازه کوچکی هستند و قابل استفاده در خانه هستند. این دستگاه‌ها اسپرسو با کیفیت‌تر و حرفه‌ای تری را تولید می‌کنند.

مینی اسپرسو:

این دستگاه کوچک، نیازی به برق ندارد و از نوع کپسولی اسپرسوساز است و برای محل کار بسیار مناسب است.

دستگاه اسپرسوساز مسافرتی:

این دستگاه‌ها کوچک و کم‌وزن هستند و در دو نوع برقی و باطری وجود دارند.

ورود / ثبت نام

لطفا ثبت نام کرده و یا وارد حساب کاربری خود شوید